Устав
„СДРУЖЕНИЕ БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ТУРИЗЪМ”
ГЛАВА ПЪРВА
Статут, наименование, седалище, цели, средства, определяне на дейността
СТАТУТ
Чл. 1. (1) Този устав има за предмет уреждането правния статут на „СДРУЖЕНИЕ БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ТУРИЗЪМ” (наричано по-нататък за краткост „Сдружението”), като сдружение с нестопанска цел по смисъла на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
(2) Сдружението е доброволно, независимо, неполитическо и нерелигиозно сдружение, което обединява своите членове на доброволни начала за извършване на дейността и постигането на целите, посочени по-долу в настоящия устав.
(3) Сдружението отговаря за задълженията си със своето имущество. Сдружението не отговаря за задълженията на своите членове.
(4) Членовете на Сдружението не отговарят лично за задълженията на Сдружението. Сдружението не отговаря за задълженията на своите членове.
НАИМЕНОВАНИЕ
Чл. 2. (1) Наименованието на сдружението е „СДРУЖЕНИЕ БЪЛГАРСКА АСОЦИАЦИЯ ЗА ТУРИЗЪМ”. На латиница наименованието на Сдружението ще се изписва по следния начин: „BULGARIAN TOURISM ASSOCIATION”.
(2) Всяко писмено изявление от името на Сдружението трябва да съдържа неговото наименование, седалище, адрес, както и данни за неговата регистрация, включително и единен идентификационен код.
СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл. 3. Седалището на Сдружението е гр. София. Първоначалният адрес на управление е определен от учредителното събрание, а впоследствие ще се определя от Управителния съвет.
СРОК
Чл. 4. Сдружението се създава за неопределен срок.
НЕЗАВИСИМОСТ
Чл. 5. Сдружението е независимо от всякакви държавни институции и политически партии и други юридически лица.
ОСНОВНИ ЦЕЛИ
Чл. 6. Основни цели на сдружението са: подпомагане на своите членове и защита на техните интереси на национално, регионално и местно равнище; опазване и устойчиво използване на българското природно, културно и историческо наследство; издигане на нивото на професионална квалификация в сферата на туризма като цяло; утвърждаване на България като европейски значима дестинация за устойчив и отговорен туризъм; създаване на информираност и утвърждаване на различните видове туризъм в България, като средство за подобряване заетостта и устойчивото развитие в България; осъществяване на контакти с други сдружения, икономически субекти и държавни органи за развитие на различните видове туризъм в България; насърчаване на диалога и сътрудничеството в областта на туризма между всички заинтересовани страни; участие в изготвянето на стратегически, нормативни и друг вид документи, регулиращи развитието на туризма в България и неговата рекламна стратегия зад граница; иницииране на срещи, събития, различни прояви, свързани с туризма в България; обединение на различните сектори в туризма и подобряване имиджа на България като дестинация със зимен, летен, спа, кулинарен, културен и алтернативен туризъм; създаване на единен информационен портал за членовете.
ВИД НА ДЕЙНОСТТА
Чл. 7. Дейността на Сдружението се определя като дейност в обществена полза.
СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ
Чл. 8. Средствата за осъществяване на целите са: координира интересите и действията и активизира инициативата на органи, организации и фирми, свързани с развитието на различните видове туризъм; осигурява еднопосочност и съгласуваност при формирането и реализацията на туристическия продукт на съответните видове туризъм; осигурява ефективно взаимодействие за реклама и развитие на различните видове туризъм както и правно, консултантско и техническо подпомагане на членовете си; осъществява връзка с държавните органи, отговорни за туризма и представлява членовете си пред тях; прави проучвания и анализи, извършва експертни оценки и разработва становища, стратегии и проекти, кандидатстващи за национално и международно финансиране и разработва проекти, становища и препоръки в областта на законодателството; изготвя предложения за нормативни документи, стратегии, програми и други документи, свързани с осъществяването на различни видове туризъм на територията на България; разработва свой интернет продукт за представяне на своите членове и го поддържа в състояние на актуалност както координира с другите национални сдружения в туризма провеждането на съвместни инициативи и участия; организира участия в международни и национални срещи и изложения и посредничи за доброволното решаване на спорове, в които има страна член на Сдружението; организира срещи, конференции, кръгли маси и други мероприятия за обмен на мнения, опит и информация между всички заинтересовани страни в областта на туризма; следи за недопускане на нелоялна конкуренция и съдейства за защита на интересите на потребителите на туристически услуги и продукти, които се дефинират като туризъм и координира съвместни инициативи с финансови, застрахователни и пенсионни фондове.
(2) При упражняването на дейността си Сдружението и членовете му се задължават да се въздържат от всякаква политическа и религиозна дейност.
ПРЕДМЕТ НА ДОПЪЛНИТЕЛНА СТОПАНСКА ДЕЙНОСТ
Чл. 9. (1) Сдружението може да извършва следната допълнителна стопанска дейност: извършване на консултантска, маркетингова, рекламна и издателска дейност; създаване, управление и поддръжка на резервационна и информационна платформа за членовете на Сдружението; разработване на проекти и консултиране в областта на европейски и международни програми както организиране на международни и национални срещи и изложения; организиране на конференции, семинари, кръгли маси и предоставяне на образователни услуги посредством формите и средствата на формалното и неформалното образование и обучение; организиране на курсове за обучение и професионална квалификация; издателска, рекламна и печатна дейност както, и създаване, продуциране и тиражиране на аудио -визуални и мултимедийни продукти; други подходящи дейности, свързани с целите на Сдружението.
(2) Сдружението няма да извършва стопанска дейност, която не е свързана с целите и дейността му, предвиден в настоящия устав, и ще ползва приходите от нея само за постигане целите на Сдружението.
(3) Извършването на дейността по алинея първа се подчинява на условията и реда, определени със законите, които я регулират.
(4) Сдружението не разпределя печалба от осъществяваната допълнителна стопанска дейност.
ГЛАВА ВТОРА
ЧЛЕНСТВО, ЧЛЕНСКИ ВНОС, ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ
ЧЛЕНСТВО, ЧЛЕНСКИ ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ
Чл. 10. (1) Членуването в Сдружението е доброволно. Членове могат да бъдат лица, както са определени в чл. 11 и 12 по-долу, които са готови да съдействат за изпълнение на основните цели на Сдружението, приемат и спазват устава на Сдружението.
(2) Сдружението има следните категории членове: редовни и асоциирани.
РЕДОВНИ ЧЛЕНОВЕ
Чл. 11. (1) Редовни членове на Сдружението могат да бъдат български юридически лица и еднолични търговци, които извършват поне една туристическа дейност по смисъла на чл. 3, ал. 1 от Закона за туризма и които са готови да съдействат за изпълнение на основните цели на Сдружението, приемат и спазват устава на Сдружението.
(2) Учредителите на Сдружението, по чиято инициатива е основано Сдружението, участвали са в работата на учредителното събрание и са подписали учредителните документи се считат за редовни членове на Сдружението без да е необходимо тяхното приемане по реда чл. 15 от този устав.
(3) Не може да бъде редовен член на Сдружението лице, което извършва дейност или споделя и защитава идеи, противоречащи на целите на Сдружението.
(4) Редовните членове заплащат членски внос (включително встъпителен) в размер и при срокове и условия, определени от Управителния съвет.
АСОЦИИРАНИ ЧЛЕНОВЕ
Чл. 12. (1) Асоцииран член на Сдружението могат да бъдат български и чуждестранни юридически лица (в т.ч. клонове на чуждестранни търговци и търговски представителства), еднолични търговци и дееспособни физически лица, които споделят целите на Сдружението. Асоциираните членове се приемат с решение на Управителния съвет при съответното приложение на чл. 15 от настоящия устав (при чуждестранно юридическо лице Управителният съвет може да изисква допълнителни данни, информация и документи по свое усмотрение). Решението на Управителния съвет, с което се отхвърля молбата за приемане на нов асоцииран член, не може да бъде обжалвано пред Общото събрание на Сдружението. Прекратяването на членството на асоцииран член на Сдружението се извършва по реда и основанията, предвидени в чл. 19-21 от настоящия устав.
(2) Управителният съвет на Сдружението може, по своя преценка и усмотрение, да създава и определя различни видове на асоциираните членове, без с това да се променят правата на асоциираните членове.
(3) Асоциираните членове заплащат членски внос (включително встъпителен) в размер и при срокове и условия, определени от Управителния съвет.
(4) Асоциираните членове не са членове на Общото събрание и нямат право да гласуват в Общото събрание.
(5) Качеството асоцииран член е несъвместимо с качеството на редовен член на Сдружението.
ПРАВА НА АСОЦИИРАНИТЕ ЧЛЕНОВЕ
Чл. 13. Всеки асоцииран член на Сдружението има право:
- да участва в дейността на Сдружението;
- да бъде информиран за дейността на Сдружението;
- да прави предложения и жалби, отнасящи се до дейността на Сдружението и членските му права;
- да участва във всички инициативи, които Сдружението организира;
- да представя и защитава свои лични идеи и инициативи, свързани с дейността на Сдружението, пред Управителния съвет и Общото събрание;
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА АСОЦИИРАНИТЕ ЧЛЕНОВЕ
Чл. 14. Всеки асоцииран член на Сдружението е длъжен:
- да спазва устава на Сдружението и да работи активно за осъществяване на целите и задачите на Сдружението;
- да изпълнява решенията на Общото събрание и Управителния съвет на Сдружението;
- да съдейства за организационното и финансово укрепване на Сдружението и да утвърждава престижа на Сдружението в страната и чужбина;
- да опазва имуществото на Сдружението;
- да плаща редовно членския си внос;
- да не вреди с поведението си на дейността и доброто име на Сдружението;
- да си сътрудничи с останалите членове на основата на толерантност, добронамереност и уважение.
ПРИЕМАНЕ НА НОВИ ЧЛЕНОВЕ
Чл. 15. (1) Нови редовни членове на Сдружението се приемат въз основа на писмена молба и декларация от кандидата, в която декларират, че:
- приемат устава и целите на Сдружението;
- отговарят на изискванията на чл. 11, ал. 1 от устава;
- не са налице обстоятелствата по чл. 11, ал. 3 от устава.
(2) Молбата за членство се адресира до Управителния съвет на Сдружението и следва да съдържа: наименование, единен идентификационен код, адрес, телефон и адрес на електронна поща на кандидата.
(3) Молбата се разглежда на първото заседание на Управителния съвет, следващо нейното получаване.
(4) Управителният съвет взема решение за приемане на нов редовен член с мнозинство от своите членове.
(5) Решението на Управителния съвет не подлежи на утвърждаване от Общото събрание.
ПРАВА НА РЕДОВНИТЕ ЧЛЕНОВЕ
Чл. 16. (1) Редовните членове на Сдружението имат равни права.
(2) Всеки от редовните членове на Сдружението има право:
- да участва и да се ползва от дейността на Сдружението;
- да участва и гласува в Общото събрание на Сдружението;
- да избира и да бъде избиран в ръководните органи на Сдружението;
- да прави предложения и жалби, отнасящи се до дейността на Сдружението и членските му права;
- да участва във всички инициативи, които Сдружението организира;
- да получава от Сдружението съдействие за осъществяване на дейността си;
- да получава информация от ръководството на Сдружението по всички въпроси, отнасящи се до дейността на Сдружението;
- да представя и защитава свои лични идеи и инициативи, свързани с дейността на Сдружението, пред Управителния съвет и Общото събрание;
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА РЕДОВНИТЕ ЧЛЕНОВЕ
Чл. 17. Всеки редовен член на Сдружението е длъжен:
- да спазва устава на Сдружението и да работи активно за осъществяване на целите и задачите на Сдружението;
- да участва в дейността на Сдружението;
- да изпълнява решенията на Общото събрание и Управителния съвет на Сдружението;
- да съдейства за организационното и финансово укрепване на Сдружението и да утвърждава престижа на Сдружението в страната и чужбина;
- да опазва имуществото на Сдружението;
- да плаща редовно членския си внос;
- да не вреди с поведението си на дейността и доброто име на Сдружението;
- да си сътрудничи с останалите членове на основата на толерантност, добронамереност и уважение.
НЕПРЕХВЪРЛИМОСТ
Чл. 18. Членските права и задължения, с изключение на имуществените, са непрехвърлими и не преминават върху други лица или прекратяване на членството.
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ЧЛЕНСТВО
Чл. 19. (1) Членството се прекратява:
- по собствено желание на члена, с едностранно уведомление в писмена форма до Управителния съвет;
- с прекратяването на юридическото лице на члена на Сдружението;
- с изключване;
- при отпадане;
- при прекратяване на Сдружението;
- когато редовен член престане да отговаря на изискванията на чл. 11, ал. 1;
8 в други, изрично предвидените от закона или устава случаи.
(2) Прекратяването на членството в случаите по т. 3, 4 и 7 от предходната алинея се извършва с решение на Управителния съвет, а в останалите случаи членственото правоотношение се прекратява автоматично (в хипотезата по ал. 1, т. 1 – от датата на получаване на уведомлението), освен ако съгласно закона изрично не се изисква да има решение на компетентен орган на Сдружението. При прекратяване на членството в хипотезата по ал. 1, т. 7, съответното лице може да бъде прието за асоцииран член на Сдружението.
(3) При прекратяване на членството, независимо от основанието, прекратилият членството си член на Сдружението няма право на никакви имуществени претенции или вземания спрямо Сдружението.
ИЗКЛЮЧВАНЕ
Чл. 20. (1) Изключването от Сдружението се предприема спрямо член, който:
- нарушава устава или решенията на органите на Сдружението;
- не изпълнява задължения си по чл. 14, съответно по чл. 17, от устава.
(2) Решението за изключване се взема от Управителния съвет с обикновено мнозинство от присъстващите на заседанието.
(3) Решението за изключване може да се обжалва пред Общото събрание по реда на чл. 24, ал. 3 от този устав.
ОТПАДАНЕ
Чл. 21. (1) Отпадането на членство е налице, когато:
- член е в забава с повече от тридесет дни за внасяне на встъпителен членски внос, ако е определено последният да се внася наведнъж; или
- член е в забава с повече от три месеца за внасяне на редовен членски внос, ако е определено последният да се внася наведнъж за съответната година; или
- член не е внесъл повече от две вноски за встъпителен членски внос, ако е определено последният да се внася на части през съответната година; или
- член не е внесъл повече от две вноски за редовен членски внос, ако е определено последният да се внася на части през съответната година или
- редовен член не е участвал в три последователни проведени Общи събрания на членовете на Сдружението, като в последната хипотеза участието чрез представител не се счита за неучастие.
(2) Отпадането се констатира от Управителния съвет по документите, отразяващи съответните събития и факти и с надлежно решение, с което се прекратява членството.
ГЛАВА ТРЕТА
ОРГАНИ И ОРГАНИЗАЦИОННА СТРУКТУРА
ОРГАНИ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 22. Органите на сдружението са:
- Общо събрание;
- Управителен съвет.
ОБЩО СЪБРАНИЕ
Чл. 23. (1) Общото събрание е върховен орган на Сдружението.
(2) В Общото събрание могат да участват и гласуват всички редовни членове на Сдружението, които са изпълнили своите финансови задължения към Сдружението (заплащане на членски внос, встъпителен членски внос – ако такъв е предвиден и др.). Редовните членове участват в Общото събрание чрез своите законни представители или друго упълномощено физическо лице.
(3) Едно лице може да представлява не повече от трима редовни членове на Общото събрание. Пълномощниците нямат право да преупълномощават с правата си трети лица.
(4) Пълномощните следва да са писмени и да са издадени изрично за участие в конкретното Общо събрание.
ПРАВОМОЩИЯ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ
Чл. 24. (1) Общото събрание:
- изменя и допълва устава на Сдружението;
- преобразува и прекратява Сдружението;
- избира и освобождава членовете на Управителния съвет;
- одобрява годишния финансов отчет на Сдружението;
- разглежда жалби срещу решения на Управителния съвет за прекратяване на членство или за отхвърляне на молба за членство;
- приема бюджета на Сдружението;
- приема отчета за дейността на Управителния съвет;
- назначава и освобождава регистриран одитор или утвърждава вече избран от Управителния съвет регистриран одитор, в случай че се реши или законодателството предвижда назначаването на такъв;
- отменя решения на Управителния съвет, когато противоречат на закона и устава на Сдружението;
- освобождава от отговорност членовете на Управителния съвет.
- взема решения по въпросите, предвидени в чл. 42, ал. 2 от устава на Сдружението.
- взема решения за безвъзмездно разходване на имуществото на Сдружението, при реда и условията на чл. 41, ал. 3 и 4 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел;
(2) Решенията на Общото събрание са задължителни за другите органи на Сдружението и влизат в сила от момента на тяхното приемане, освен ако самото решение или закона не определят друг момент.
(3) Решенията на органите на Сдружението, които са взети в противоречие със закона, устава или предходно решение на Общото събрание, могат да бъдат оспорвани пред Общото събрание по искане на заинтересуваните членове на Сдружението или на негов орган. Оспорването следва да бъде отправено чрез Управителния съвет на Сдружението в едномесечен срок от узнаването, но не по-късно от една година от датата на вземане на оспорваното решение. Управителният съвет е длъжен да включи в дневния ред на първото Общо събрание, което следва да се проведе след получаване на оспорването, разглеждането на полученото оспорване.
ПРОВЕЖДАНЕ И СВИКВАНЕ НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ
Чл. 25. (1) Общото събрание се провежда най-малко веднъж годишно.
(2) Първото общо събрание се провежда не по-късно от 18 месеца след учредяване на Сдружението, а следващите редовни събрания – не по-късно от 6 месеца след края на съответната календарна година. Общото събрание избира председател, секретар и преброител на гласовете – едно и също лице може да бъде избрано за секретар и преброител на гласовете.
(3) Общото събрание се свиква от Управителния съвет по негова инициатива или по искане на една трета от редовните членове на Сдружението, на място, определено от Управителния съвет. Ако в последния случай Управителният съвет в двуседмичен срок не отправи покана за свикване на Общото събрание, то се свиква от съда по седалището на Сдружението по писмено искане на заинтересуваните редовни членове или натоварено от тях лице.
(4) Поканата трябва да съдържа дневния ред, датата, часа и мястото за провеждането на Общото събрание и по чия инициатива се свиква.
(5) Поканата се обявява регистъра на юридическите лица с нестопанска цел, воден от Агенцията по вписванията (без да се поставя на мястото за обявления в сградата, в която се намира управлението на сдружението) най-малко един месец преди насрочения ден. По изрично решение на Управителния съвет Общото събрание може да се свика чрез писмени покани до редовните членовете на Сдружението със съдържанието по предходната алинея, като поканите следва да са получени от редовните членове не по-късно от 10 (десет) дни преди насрочения ден за провеждане на Общо събрание. Председателят на управителния съвет или друго определено от Управителния съвет лице изпраща поканите до редовните членове по някой от начините, посочени в чл. 54 от устава на Сдружението.
(6) Членовете на Общото събраните могат да участват в Общо събрание и чрез двустранна видеоконферентна връзка. Правилата за участие чрез двустранна видеоконферентна връзка се определят от Управителния съвет при свикване на общо събрание и се посочват в поканата за свикване на Общо събрание.
МАТЕРИАЛИ ЗА ЗАСЕДАНИЕТО НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ
Чл. 26. Материалите за заседанието на Общото събрание следва да са изготвени и да се държат на разположение на редовните членове на Сдружението на адреса му на управление от датата на обявяване на поканата, съответно от датата на изпращане на писмените покани, до датата на заседанието. По решение на Управителния съвет, писмените материали може да бъдат предоставени на разположение на редовните членове на Сдружението и само на интернет страницата на Сдружението.
СПИСЪК НА ПРИСЪСТВАЩИТЕ
Чл. 27. На заседанието на Общото събрание се изготвя списък на присъстващите (на живо или чрез двустранна видеоконферентна връзка) членове или техните представители. Членовете и представителите удостоверяват присъствието си с подпис и се легитимират. Участието на лица чрез двустранна видеоконферентна връзка се отбелязва в списъка на присъстващите от Председателя и Секретаря на Общото събрание, без да е необходим подпис на лицата в списъка. Списъкът се заверява от председателя и секретаря на Общото събрание.
КВОРУМ
Чл. 28. Общото събрание е законно, ако на него присъстват (на живо или чрез двустранна видеоконферентна връзка) повече от половината от всички редовни членове на Сдружението, имащи право да участват в Общото събрание. При липса на кворум събранието се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и може да се проведе, колкото и редовни членове да се явят (на живо или чрез двустранна видеоконферентна връзка).
ПРАВО НА ГЛАС И КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ
Чл. 29. (1) Всеки редовен член на Сдружението, имащ право да участва в Общото събрание, има право на един глас в Общото събрание.
(2) Член на Общото събрание няма право на глас при решаването на въпроси, отнасящи се до:
- него, неговия съпруг(а) или роднини по права линия – без ограничения, по съребрена линия – до четвърта степен, или по сватовство – до втора степен включително;
- юридически лица, в които той е управител или може да наложи или възпрепятства вземането на решения.
(3) Гласуването в Общото събрание се извършва явно, освен ако предварително с мнозинство 2/3 от присъстващите с право на глас е взето решение по някои от въпросите гласуването да е тайно. С решението за тайно гласуване се определя и процедурата за неговото провеждане.
ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ
Чл. 30. (1) Решението на Общото събрание се приема с мнозинство от присъстващите (на живо или чрез двустранна видеоконферентна връзка) с право на глас.
(2) За решенията по чл. 24, ал. 1 т. 1, 2, 11 и 12 се изисква мнозинство 2/3 от присъстващите (на живо или чрез двустранна видеоконферентна връзка).
(3) По въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред, не може да се вземат решения, освен когато всички редовни членове присъстват (на живо или чрез двустранна видеоконферентна връзка) или са представени на събранието и никой не възразява повдигнатите въпроси да бъдат обсъждани.
ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ
Чл. 31. (1) За заседанието на Общото събрание се води протокол.
(2) Протоколът на Общото събрание се подписва от председателя, секретаря и преброителя на гласовете.
УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ
Чл. 32. (1) Управителният съвет е изпълнителен орган на Сдружението.
(2) Управителният съвет на Сдружението е в състав от най-малко трима членове, включително председателя. Конкретния брой се определя с решението на Общото събрание за избор на членовете на Управителния съвет, като първият състав на Управителния съвет се състои от седем души.
(3) За член на Управителния съвет може да бъде избирано лице, съгласно чл. 30, ал. 1 от Закона за юридическите лице с нестопанска цел.
(4) При провеждането на избор на членове на Управителния съвет, в случай че има повече лица, които са получили необходимото мнозинство, съгласно чл. 30 от настоящия устав, от броя на лицата, които със съответното решение следва да се изберат за членове на Управителния съвет, за избрани се считат тези, които са получили най-много гласове. В случай на равенство на гласовете между лицата, които са класирани за последното или единственото избираемо място, се провежда ново гласуване само за тези лица и за избрано се счита, лицето получило най-много гласове.
(5) При провеждането на избор на членове на Управителния съвет, в случай че вследствие проведеното гласуване и с оглед броя на избираемите места в Управителния съвет се окаже, че останат незаети избираеми места поради недостигане на необходимото мнозинство по чл. 30 от настоящия устав, се провежда нов избор за незаетите от първото гласуване места, като за избран/и се счита/т кандидата/ите получил/и най-много гласове от присъстващите. При повторния избор се прилага и хипотезата на ал. 4, изречение второ.
МАНДАТ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ
Чл. 33. Членовете на първия състав на Управителния съвет се избират за срок от пет години. След изтичане на мандата на първия състав на Управителния съвет, членовете на Управителния съвет (в т.ч. при преизбиране за нов мандат) се избират за срок от три години. Членовете могат да бъдат преизбирани за следващи мандати не повече от два пъти.
ПРЕДСРОЧНО ОСВОБОЖДАВАНЕ
Чл. 34. (1) Член на Управителния съвет може да бъде освободен с решение на Общото събрание и преди изтичането на мандата му в следните случаи:
- по желание на члена, с отправяне на писмено предизвестие от тридесет дни, адресирано до Председателя на Управителния съвет, а ако изразяващият желание е Председателят – до някой от Заместник-председателите на Управителния съвет;
- при смърт;
- при поставяне под запрещение;
- при изпадане в невъзможност да упражнява правата си за срок по-дълъг от три месеца;
- ако не участва лично или чрез представител в три последователни заседания на Управителния съвет или в повече от половината проведени заседания на Управителния съвет за дадена календарна година, освен ако отсъствието не се дължи на сериозни извинителни причини, определени като такива след гласуване на Управителния съвет при всеки конкретен случай (не се прилага за членове на първия състав на управителния съвет);
- по решение на Общото събрание, извън случаите по т. 1 – 5 по-горе (не се прилага за членове на първия състав на управителния съвет).
(2) В случай на настъпване на някое от обстоятелствата по ал. 1, т. 1 – 5, то се констатира с решение на Управителния съвет, като в този случай съответният член на Управителния съвет престава да участва в дейността на Управителния съвет и той не се взема предвид при определяне на кворума или мнозинството за вземане на решения на Управителния съвет.
ПРАВОМОЩИЯ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ
Чл. 35. Управителният съвет:
- определя реда и организира извършването на дейността на Сдружението, включително и тази в обществена полза, както и допълнителната стопанска дейност;
- осигурява изпълнението на решенията на Общото събрание;
- разпорежда се с имуществото на Сдружението при спазване изискванията на устава;
- подготвя и внася в Общото събрание проект за бюджет;
- подготвя и внася в Общото събрание отчет за дейността на Сдружението;
- прави предложения до Общото събрание за изменение и допълнение на устава;
- може да създава свои помощни органи – комисии, съвети и други, както и да използва услугите на физически и юридически лица, като определя тяхното възнаграждение;
- взема решение за придобиване или отчуждаване на вещни права върху недвижими имоти;
- приема и изключва членове на Сдружението;
- взема решения за откриване и закриване на клонове;
- взема решения за участие в други организации;
- приема вътрешни устройствени актове на Сдружението;
- определя размера, начина и сроковете на плащане на членския внос, включително встъпителен;
- приема организационно-управленската структура, реда за назначаване и освобождаване на персонала, правилата за работната заплата и други вътрешни правила на Сдружението;
- извършва ликвидацията на Сдружението или определя лице, което да я извърши;
- изпълнява задълженията, предвидени в устава;
- приема основните насоки и програми за дейността на Сдружението;
- избира регистриран одитор, в случай че се реши или законодателството предвижда назначаването на такъв, и Общото събрание не е назначило такъв, който избор подлежи на утвърждаване от Общото събрание;
- определя адреса на Сдружението;
- Създава регионални секции и приема правилата за тяхната структура, организация и работа;
- осъществява и други правомощия, които са предвидени в нормативен акт или не са в изключителната компетенция на Общото събрание и представлява Сдружението, съобразно разпределението на представителна власт между членовете на Управителния съвет.
ЗАСЕДАНИЯ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ
Чл. 36. (1) Заседанията на Управителния съвет се провеждат най-малко веднъж на три месеца.
(2) Заседанията се свикват от Председателя чрез писмена покана, изпратена до всеки от членовете на съвета най-малко пет дни преди датата на заседанието. Поканата може да бъде изпратена по пощата, чрез електронна поща, както и чрез каквото и да било друго средство за комуникация, което позволява възпроизвеждането й в писмен вид. При изпращане на покана чрез електронна поща се счита, че същата е получена от адресата, когато бъде изпратена, освен ако на електронната поща на изпращача бъде получено съобщение, че съобщението не е доставено до получателя поради технически причини.
(3) Поканата по ал. 2 трябва да съдържа датата, мястото и часа на провеждане на заседанието и дневния ред.
(4) Председателят е длъжен да свика заседание на Управителния съвет при писмено искане на една трета от членовете му. Ако Председателят не свика заседание на Управителния съвет в едноседмичен срок, то може да се свика от всеки един от заинтересуваните членове на съвета. При отсъствие на Председателя заседанието се ръководи от някой от Заместник-председателите, освен ако Управителния съвет изрично определи друго лице.
ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ
Чл. 37. (1) Управителният съвет може да взема решения, ако на заседанието му присъстват или са надлежно представени повече от половината от неговите членове. Член на Управителния съвет може да бъде представляван само от друг член на съвета. Никой присъстващ член не може да представлява повече от един отсъстващ.
(2) Присъствие на заседанието е налице и когато има двустранна телефонна или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността на съответния член и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения. Председателстващият заседанието удостоверява в протокола гласуването на този член.
(3) Решенията се вземат с мнозинство от присъстващите, а решенията по чл. 35, т. 1, 3, 8 и 15 – с мнозинство от всички членове. За отделни решенията, за които в други разпоредби на този Устав е предвидено друго мнозинство, се прилага това друго мнозинство.
(4) Управителният съвет може да вземе решение и без да бъде провеждано заседание, ако протоколът за взетото решение бъде подписан без забележки и възражения за това от всички членове на Управителния съвет.
ПРЕДСЕДАТЕЛ И ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛИ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ. АДМИНИСТРАТИВЕН СЕКТЕТАР
Чл. 38. (1) Председателят и Заместник-председателите на Управителният съвет се избират от Управителния съвет с обикновено мнозинство от присъстващите. Управителният съвет може да има повече от един Заместник-председатели.
(2) Председателят на Управителния съвет ръководи оперативно цялостната дейност на Сдружението, в съответствие със закона, устава и решенията на Общото събрание и Управителния съвет.
(3) При осъществяването на оперативното ръководство на Сдружението, Председателят на Управителния съвет упражнява следните правомощия:
- ръководи, организира и координира работата на членовете на Управителния съвет;
- подготвя и внася за разглеждане в Управителния съвет годишния отчет за дейността и финансовото състояние на Сдружението и проектите за годишната програма и бюджета;
- изпълнява функциите на работодател по отношение на служителите на Сдружението, назначавани по трудово правоотношение;
- упражнява дисциплинарната власт в Сдружението;
- предлага на Управителния съвет за утвърждаване разписанието на длъжностите в Сдружението, длъжностните характеристики на служителите, както и правилата за определяне размера и начина на изплащане на трудовите възнаграждения;
- осъществява и други правомощия, произтичащи за него от закона, Устава или решенията на Общото събрание и/или на Управителния съвет.
(4) Председателя на Управителния съвет може да упълномощава други членове на съвета да упражняват изцяло или част от правомощията му за определен срок от време.
(5) Заместник-председателите на Управителния съвет изпълняват функциите, предвидени в настоящия устав. Всеки от Заместник-председателите упражнява функциите по ал. 4, когато бъде уведомен от Председателя, че последният е възпрепятстван от изпълнението на част или всички от тях.
(6) Управителният съвет избира измежду членовете си административен секретар, който може да бъде и някой от Заместник-председателите на Управителния съвет. Административният секретар организира всички административно-техническите дейности в Сдружението, както и ръководи работата на лицата, наети по трудово или гражданско правоотношение. Председателят на Управителния съвет упълномощава административния секретар за действията, които са необходими за изпълнението на задълженията на последния.
ПРЕДСТАВИТЕЛСТВО
Чл. 39. В отношенията си с третите лица Сдружението се представлява самостоятелно от Председателя на Управителния съвет.
ОТГОВОРНОСТ НА ЧЛЕНОВЕТЕ НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ
Чл. 40. Членовете на Управителния съвет носят солидарна отговорност за свои действия, с които увреждат интересите на Сдружението. Всеки от членовете на Управителния съвет може да бъде освободен от отговорност, ако се установи, че няма вина за настъпилите вреди.
ГЛАВА ЧЕТВЪРТА
ИМУЩЕСТВО И ИЗТОЧНИЦИ НА ФИНАНСИРАНЕ
ИЗТОЧНИЦИ
Чл. 41. (1) Имуществото на Сдружението се формира от:
- членски внос, включително встъпителен;
- субсидии и финансирания по програми и проекти;
- спонсорства, дарения или завещателни разпореждания в полза на Сдружението;
- приходи от допълнителна стопанска дейност;
- средства, постъпили от управление на имуществото на Сдружението;
- приходи от други, допустими от закона източници.
Чл. 42. (1) Размерът и начинът на плащане на членския внос, включително встъпителен, се определя от Управителния съвет на Сдружението. Управителният съвет на Сдружението решава дали да бъде заплащан встъпителен членски внос.
(2) По решение на Общото събрание членовете на Сдружението могат да правят целеви вноски за постигане на определена цел, определена с устава или с решение на общото събрание. В решението си Общото събрание определя целта, размера и начина на събиране на вноските. Решението се взема с мнозинство 2/3 от присъстващите на Общото събрание.
РАЗХОДВАНЕ НА ИМУЩЕСТВОТО
Чл. 43. (1) Сдружението може безвъзмездно да разходва имущество и да осъществява дейността, насочена за постигане на целите, определени по реда на този устав и Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
(2) За безвъзмездно разходване имуществото на Сдружението в полза на лицата по чл. 41, ал. 3 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел, Общото събрание взема решение с квалифицирано мнозинство 2/3 от всички негови членове.
(3) Сдружението подбира лицата и начина на тяхното подпомагане в зависимост от целите и финансовите си възможности съгласно обявения ред и правилата за осъществяване на дейността.
(4) Сдружението не може да сключва сделки с лицата по чл. 41, ал. 3 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел, както и с юридически лица, в които посочените лица са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения, освен ако сделките са в очевидна полза на Сдружението или са сключени при общи условия, публично обявени.
Чл. 44 Предмет на дарение и завещание в полза на Сдружението могат да бъдат парични суми, права върху движимо и недвижимо имущество, интелектуална собственост и издателски права, дарения във вид на доброволен труд, ценности, осигуровки, дялове и акции в търговски дружества и други. Сдружението може да откаже приемането на дарения или завещания, ако условията поставени от тях, не съответстват на целите му.
ГЛАВА ПЕТА
КНИГИ И РЕГИСТРИ НА СДРУЖЕНИЕТО
РЕГИСТЪР НА ЧЛЕНОВЕТЕ
Чл. 45. (1) Сдружението води регистър на членовете, който може да бъде в хартиена и/или електронна форма.
(2) Вписвания в регистъра на членовете да се правят от Председателя на Управителния съвет или от изрично упълномощено от него лице (административния секретар или друго лице).
ПРОТОКОЛНА КНИГА НА ОБЩОТО СЪБРАНИЕ
Чл. 46. Сдружението води протоколна книга на Общото събрание, в която се подреждат протоколите от заседанията на Общото събрание.
ПРОТОКОЛНА КНИГА НА УПРАВИТЕЛНИЯ СЪВЕТ
Чл. 47. Сдружението води протоколна книга на Управителния съвет, в която се подреждат протоколите от заседанията на Управителния съвет.
ВОДЕНЕ И СЪХРАНЕНИЕ НА КНИГИТЕ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл. 48. Отговорност за воденето и съхранението на книгите на Сдружението носи Председателя на Управителния съвет на Сдружението. Председателят може да възложи воденето на книгите административния секретар или служител на Сдружението.
ГЛАВА ШЕСТА
ПРЕКРАТЯВАНЕ НА СДРУЖЕНИЕТО
ОСНОВАНИЯ ЗА ПРЕКРАТЯВАНЕ
Чл. 49. (1) Сдружението се прекратява:
- по решение на Общото събрание;
- при обявяването му в несъстоятелност;
- с решение на окръжния съд по седалището на Сдружението в определените от закона случаи.
(2) Сдружението се прекратява при реда, условията и основанията, посочени в Закона за юридическите лица с нестопанска цел и/или настоящия устав. При прекратяване на Сдружението се извършва ликвидация, освен в случаите на преобразуване на Сдружението.
(3) Ликвидацията се извършва от Управителния съвет на Сдружението или от определено от него лице.
ЛИКВИДАЦИЯ
Чл. 50. (1) Ликвидаторът е длъжен по възможност да удовлетвори кредиторите на Сдружението от наличните парични средства, а ако това е невъзможно – чрез осребряване първо на движимото, а след това на недвижимото имущество на Сдружението.
(2) Имущество не може да се прехвърля по какъвто и да е начин на:
- учредителите и настоящите и бившите членове на Сдружението;
- лицата, били в състава на органите на Сдружението и на служителите на Сдружението;
- ликвидаторите, освен дължимото възнаграждение;
- съпрузите на лицата по т. 1 – 3;
- роднините на лицата по т. 1 – 3 по права линия – без ограничение, по съребрена линия – до четвърта степен, или по сватовство – до втора степен включително;
- юридическите лица, в които лицата по т. 1 – 5 са управители или могат да наложат или възпрепятстват вземането на решения.
ИМУЩЕСТВО СЛЕД ЛИКВИДАЦИЯТА
Чл. 51. (1) Останалото след удовлетворяване на кредиторите имущество се разпределя между всички редовни членове на Сдружението, освен ако с решението на Общото събрание взело решението за прекратяване не е взето друго решение, с мнозинство 2/3 от всички редовни членове на Сдружението.
(2) Лицата, придобили имущество съгласно предходната алинея, отговарят за задълженията на Сдружението до размера на придобитото.
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
Чл. 52. Промени в настоящия устав могат да бъдат извършвани по реда, предвиден в него и в Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
Чл. 53. Относно тълкуването или прилагането на разпоредбите на настоящия устав се прилагат разпоредбите на българско законодателство.
Чл. 54. (1) Освен ако друго не е изрично предвидено в настоящия устав, всяка форма на комуникация, включително известия, уведомления или покани (в т.ч. покани за свикване на Общо събрание и покани за свикване на Управителен съвет), свързана с дейността на Сдружението, свикване на заседания на органи на Сдружението, членствени правоотношения и всякакви други, следва да бъде в писмена форма и да бъде доставяна лично или по електронна поща, или изпращана по поща/куриер на адресите, съответно адресите на електронна поща, на получателите.
(2) Адресите, съответно адресите на електронна поща, за изпращане на комуникация по ал. 1, са посочените от членовете в молбите по чл. 15, ал. 2 от устава, освен ако даден член не е уведомил писмено Председателя на Управителния съвет за различен адрес, съответно адрес на електронна поща. Учредителите на Сдружението уведомяват писмено Председателя на Управителния съвет за адресите, съответно адресите на електронна поща, за комуникация с тях.
(3) Всяка форма на комуникация и ще се счита за получена: при лично доставяне – когато действително е получена; при доставяне по електронна поща – когато бъде изпратена, освен ако на електронната поща на изпращача бъде получено съобщение, че писмото не е доставено до получателя поради технически причини; при доставяне по поща/куриер – когато действително е получена, но във всички случаи не по-късно от 14 (четиринадесет) дни след изпращането.